Czy styl Shabby Chic- spatynowany szyk ma szanse zaistnieć w dzisiejszych wnętrzach?

« 2 z 3 »

Kochamy komplety. Są bezpieczne, przewidywalne, nie narażą nas na krytykę. Sama im ulegam zarówno we wnętrzach jak i ubiorze. Bezowe buty z bezowa torba, komplet porcelany Villeroy na stole i mebelki z linii ‚Stockholm Collection’ z Ikei. Nie ma się do czego doczepić, ale tez nie ma czego chwalić.

Ostatnio jednak się zbuntowałam i zaczęłam mieszać i miksować zarówno u siebie jak  u klientów.

I tak natrafiłam na lekko zapomniany styl stworzony przez Rachel Ashwell zatytułowany Shabby Chic. Styl ten ewoluował  w latach 80-ych stając się synonimem wszystkiego co przytulne , cieple i słodkie. Jego podstawy to:

1. Pastelowa paleta przydymionych kolorów , spranych błękitów, kamiennych bezy, przybrudzonej zieleni, bladego różu i bieli we wszystkich odcieniach.

2. Podniszczone meble, często pozyskiwane z pchlich targów

3. Wykorzystywanie luster w złotych spatynowanych ramach i o kryształowych taflach

4. Używanie jedwabi, lnów, i adamaszków  w obiciach i zasłonach

5. Różnorodność lamp, ramek , poduszek I haftów.

Niestety styl ten jest bardzo trudny w egzekucji ponieważ łatwo jest  popaść w pułapkę kiczu. Zbyt dużo falbanek, koronek, gipsowych aniołków i malowanych różyczek i katastrofa gotowa. Granica miedzy stylowym, przytulnym, eleganckim wnętrzem, a domkiem zbzikowanej ciotki jest naprawdę cienka. Dlatego tez styl shabby jest zmorą dekoratorów i architektów.

I właśnie ta stylistyczna pułapka zepchnęła shabby chic do lamusa na dwa dziesięciolecia aż do teraz kiedy z okresu „ tres expensive i tres chic”, „postaw się a zastaw” wróciliśmy do czasów recyclingu, odzysku i roztropności. I tu spatynowany szyk tapicerowanych  mebli, przypruszonych luster, lnianych zasłon na nowo się sprawdza.

A sprawdza się pięknie szczególnie w  sypialniach i dziecięcych pokojach , gdzie ciepło i przytulność są mile widziane.

Dlatego zachęcam do szperania w zakamarkach strychów, odwiedzania targów staroci I miksowania. A przede wszystkim  namawiam do wychodzenia  poza ramy stylistyczne narzucane nam przez architektów i  przez nas samych i manifestowanie swojej indywidualności .

Who is adminek

You need update your bio: Edit your profile

BACK